Wschodnia Islandia – fiordy wschodnie i wodospad Hengifoss

Wschodnia Islandia stara się zaskoczyć wieloma wspaniałymi zakątkami. Sama trasa prowadząca przez fiordy wschodnie daje nam dawkę niezapomnianych krajobrazów, pełnych w góry odbijające się w krystalicznie czystej wodzie, małe zatoczki i plaże z czarniusieńkim piaskiem. Często tą drogę spowija gęsta mgła unosząca się nad brzegiem urwistego wybrzeża. W tej części wyspy znajdziecie również przecięty różnokolorowymi promieniami, czarujący wodospad Hengifoss. Do tego, to dobra strona do poszukiwania reniferów oraz oglądania ptaków, a w tym maskonurów.

Wschodnia Islandia 🐳

Pozostałe części wyspy:
Południowa strona / Północna Islandia / Zachodnie wybrzeże

Na tą część wyspy poświęciliśmy tylko jeden dzień, co więcej, większość czasu spędziliśmy na podziwianiu wybrzeża z samochodu. Pogoda nam dopisała, więc widoki jadąc przez fiordy wschodnie mieliśmy wspaniałe! Miejsca, które zobaczyliśmy na Islandii podzieliliśmy na część południową, wschodnią, północną oraz zachodnią, opisane poniżej punkty są w takiej kolejności z jaką je odwiedzaliśmy. A więc, tym razem zabieramy was na wschód Islandii!

Ten wpis jest częścią serii: Wyprawa dookoła Islandii. (2020)

Atrakcje wschodniej strony Islandii 🐳

Trasa fiordami wschodnimi

Islandzkie fiordy wschodnie, prowadząc nas wspaniałą linią brzegową, mają dla nas 120 km przepięknych widoków. Region otoczony jest dość stromymi klifami, a podobno to tutaj mają najpiękniejszą pogodę w kraju. W tym przypadku nie ma co wypisywać nawet punktów widokowych, gdyż cała trasa jest fascynująca, ale wskażemy kilka naszych ulubionych miejsc. Często pojawia się tutaj nagle gęsta mgła dodająca wielkiego uroku poszarpanym górom. Ponadto, na tym obszarze żyją stada dzikich reniferów, niestety my nie spotkaliśmy, ale jeśli macie w planach tą część wyspy, to ich wypatrujcie!

Plaża Hvalness, Wschodnia Islandia

Tą plażę znaleźliśmy zaraz za Höfn, a pogoda była idealna, więc na chwilę się tam zatrzymaliśmy. Punkt oferuje przepiękny widok na ocean i otaczające góry odbijające się w wodzie. W zależności od pory roku, w lagunie gromadzi się wiele krzykliwych łabędzi, które łączą się w pary na całe życie. Do tego, znajdziecie tu jeszcze pomarańczową latarnię Hvalness.

Plaża Lækjavik

Fajnym punktem do krótkiego postoju jest, także plaża Lækjavik. Na pewno zobaczycie ją z daleka, a charakterystycznym jej znakiem jest ogromna formacja skalna stojąca na smolistym piasku lub w wodzie, co zależy od fal w danym dniu. Jadąc dalej mogliśmy napawać się widokami zimnego oceanu przez długie godziny, czasem skaliste wybrzeże było słoneczne, czasem pojawiała się na naszej drodze mgła i nie było nic widać, dlatego jedźcie powoli. Niektóre trasy nad urwiskami przerażają!

Wodospad Folaldafoss, Wschodnia Islandia

Odbijając na chwilę z islandzkiej 1, szutrową drogą dostaliśmy się do wodospadu Folaldafoss. Nie jest może tak wielki jak te w południowej stronie wyspy, ale jeśli macie samochód 4×4, możecie kolejny odcinek przejechać drogą nr. 939, która poprowadzi was do głównej drogi. Co prawda okrężnie, ale krajobraz jest sielski. Spotkacie tu stada przekochanych baranów!

Wodospad Hengifoss

Dokładna lokalizacja parkingu: 65.073267, -14.880647 / Dokładna lokalizacja wodospadu: 65.095664, -14.889609

Prawdziwym islandzkim cudem jest trzeci co do wielkości na wyspie, wodospad Hengifoss mający 128 m wysokości. Jego strumień wody spływa po ciemnej, bazaltowej ścianie przeciętej promieniami w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. Trasa z parkingu do wodospadu to ok. 2,7 km w jedną stronę, szlak jest średniej trudności, dotarcie do Hengifoss zajmuje przeważnie godzinę. Po drodze warto zatrzymać się przy otoczonym kolumnami zaschniętej dawno lawy, wodospadzie Litlanesfoss. A wracając, będziecie mogli podziwiać piękną panoramę na jezioro Lagarfljót.

Półwysep Borgarfjarðarhöfn, Wschodnia Islandia

Przybyliśmy na sam czubek tego fiordu, żeby sprawdzić czy jeszcze są tutaj maskonury. Ich gniazdka znajdują się na wysepce Hafnarhólmi, obok malutkiego portu Borgarfjarðarhöfn. Niestety była to już druga połowa sierpnia, więc okazało się, że ptaki odleciały, gdyż spędzają zimę na otwartym oceanie i wrócą tutaj wiosną. Ale i tak byliśmy szczęśliwi, bo mogliśmy je zobaczyć jeszcze na południu. A na tym krańcu świata czekał na nas fantastyczny zachód słońca wraz z cudownymi cieniami!

Dodatkowo, dla osób szukających noclegu na tej trasie zachęcamy zajrzeć do takiego miejsca jak:

Lubisz pokonywać samochodem trasy wzdłuż fiordów czy może trochę cię to przeraża? 🐳


Jeśli nasze wpisy pomagają Ci planować wymarzone wyprawy, będzie nam miło kiedy postawisz nam wirtualną kawkę. Zrobi nam się ciepło na sercu i z pewnością będziemy mieć jeszcze więcej motywacji do spędzania godzin nad wartościowym kontentem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również