Południowa Islandia – olbrzymie wodospady i bezkresne czarne plaże

Majestatyczne wodospady, daleko ciągnące się czarne plaże, największy islandzki lodowiec Vatnajökull, kolorowe góry Landmannalaugar czy wybuchający gejzer Strokkur. W takie cuda matki natury obfituje Południowa Islandia. To właśnie ta strona wyspy jest przeważnie wybierana przez turystów jako pierwsza. Zupełnie się temu nie dziwimy, gdyż jadąc malowniczym wybrzeżem wspaniałe widoki towarzyszą nam przez cały czas. Bardzo znanymi atrakcjami południa są też: wrak samolotu Dakota C-117, Diamentowa plaża oraz półwysep Dyrhólaey z maskonurami.

Południowa Islandia 🌿

Pozostałe części wyspy:
Wschodnia strona / Północna Islandia / Zachodnie wybrzeże

Tak jak niemal wszyscy przyjeżdżający do Krainy Lodu i Ognia zaczęliśmy naszą wyprawę od południowej strony wyspy. Zdecydowanie to po tej stronie znajduje się najwięcej znanych nam wszystkim atrakcji. Dlatego też, polecamy rozpocząć zwiedzanie od południa, chyba że, wybieracie się dookoła, sprawdzicie warunki pogodowe i okaże się, że korzystniej będzie jechać odwrotnie, czyli najpierw na północ. Miejsca, które zobaczyliśmy na Islandii podzieliliśmy na część południową, wschodnią, północną oraz zachodnią, opisane poniżej punkty są w takiej kolejności z jaką je odwiedzaliśmy. Niektórym atrakcją poświęciliśmy osobne wpisy. A więc, przenosimy się do magicznego południa tej krainy!

Ten wpis jest częścią serii: Wyprawa dookoła Islandii. (2020)

Atrakcje południowej strony Islandii 🌿

Pętla Golden Circle – Islandzki Złoty Krąg

Podróż zaczęliśmy od przejechania pętli znajdującej się niedaleko Reykjavíku, zwanej Złotym Kręgiem. To przy niej znajdują się pierwsze z największych atrakcji południowej strony wyspy. Na trasie zobaczycie olbrzymie wodospady, dymiące gejzery czy kolorowy krater wulkaniczny Kerið. Do tego, ważnym punktem jest park narodowy Thingvellir, w którym można stanąć na styku dwóch płyt kontynentalnych! Gorąco polecamy wam osobny wpis o Golden Circle.

Wodospad Hjálparfoss

Następną perełką południowej części wyspy jest wodospad ukryty w polach zastygłej już dawno lawy. Patrząc na te dwa ogromne strumienie wody łączące się ze sobą, utwierdziliśmy się, że Hjálparfoss jest niepowtarzalny! Uroku temu miejscu dodają pełne wspaniałych wzorów, bazaltowe ściany. Tłumacząc nazwę z języka islandzkiego dowiadujemy się, że to “Wodospad Pomocy”, a jego nazwa wzięła się z dawnych czasów kiedy wędrujący pobliskimi wyżynami zaopatrywali się tutaj w prowiant dla koni. Ponadto, blisko tego miejsca znajduje się osada wikingów Þjóðveldisbærinn Stöng z daszkami porośniętymi trawą. Uważa się, że w 1104r. gospodarstwo zostało przykryte pyłem wulkanicznym z wulkanu Hekla.

Wodospad Þjófafoss

Ogromny Þjófafoss wyróżnia się przepięknym kolorem wody, czarnymi polami lawy oraz niesamowitym tłem! Za wodospadem stoi najwyższy islandzki czynny wulkan Hekla, który wybucha średnio co 10 lat. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 2000r. i często mówi się o tym, że może wybuchnąć w każdej chwili. Stojąc tam, serce, aż drży na widok olbrzymiej Hekli z takiej odległości! Jak zjedziecie z głównej drogi, do tej atrakcji zaprowadzi was wyboista, żwirowa droga. Na miejscu może trochę wiać, my ledwo wysiedliśmy z samochodu, ale to właśnie jest wdzięk tej wyspy.

Tęczowe góry Landmannalaugar

Ponoć najpiękniejszy punkt na Islandii, z czym całkowicie się zgadzamy… Chociaż tak naprawdę wszystko co tam widzieliśmy było numerem jeden! Ciężko wybrać jakiegoś faworyta. Kolory tęczowych gór są przepięknie, a zawdzięczamy je siarce, która wciąż je zmienia! Co więcej, do Landmannalaugar prowadzi kosmiczny krajobraz i żwirowa droga wymagająca poruszania się samochodem 4×4. Po więcej informacji odnosimy do osobnego wpisu.

Wodospad Gljúfrabúi, Południowa Islandia

Istnieją takie miejsca na świecie, które są jedyne w swoim rodzaju, a co za tym idzie, ciężko jest znaleźć im jakiś odpowiednik. Taką unikalną miejscówką dla nas był islandzki wodospad Gljúfrabúi ukryty w wąskim kanionie. Jego ciasne ściany przypominają jaskinię. Aby go zobaczyć w pełnej okazałości nieuniknione jest wejście do środka i zmoknięcie, ponieważ droga prowadzi przez rzekę. Do tego, potężny i silny strumień rozpryskuje wodę po całym wąwozie. Dobra zabawa gwarantowana! Biorąc tę atrakcję pod uwagę, warto jest ubrać się cieplej oraz zabrać ze sobą coś nieprzemakalnego. My trochę tam zarżnęliśmy, mimo że pogoda była świetna i przebraliśmy się zaraz po tym jak wróciliśmy do samochodu.

Wodospad Seljalandsfoss

Niemal na wyciągnięcie ręki od wodospadu Gljúfrabúi znajdziecie gigantyczny wodospad Seljalandsfoss. Możecie wybrać się do niego spacerkiem. Wodospad ma wysokość 60 m i maksymalną szerokość 15 m, a zasila go rzeka, która bierze początek z lodowca Eyjafjallajökull. Za wspaniałą kaskadą zobaczycie dość obszerną jaskinię, przez co można pójść za wodospad i oglądać go z drugiej strony. Nie ma wielu takich wodospadów na świecie, to pokazuje, że Seljalandsfoss jest kolejnym klejnotem Islandii. Wejście za kaskadę było dla nas niesamowitym przeżyciem, oczywiście znów nas trochę zmoczyło!

Basen Seljavallalaug, Południowa Islandia

Dokładna lokalizacja parkingu: 63.559489, -19.623325 / Dokładna lokalizacja basenu: 63.565528, -19.607861

Opuszczony basen Seljavallalaug to bardzo znana islandzka miejscówka. Nawigacja nie wyznacza do niego trasy, więc wyżej podaliśmy dokładne współrzędne, gdzie możecie zaparkować samochód. Z głównej drogi do parkingu prowadzi szutrowa droga. Jak już zostawicie auto czeka was kilkunastominutowy spacer w głąb wyspy. Seljavallalaug jest najstarszym basenem na Islandii wybudowanym w 1923r. Ponadto, znajduje się naprawdę w magicznej scenerii pośród gór oraz u stóp czynnego wulkanu Eyjafjallajökull. Niestety, jest zagloniony, więc my nie odważyliśmy się w nim kąpać, ale śmiałków kilku było!

Wodospad Skógafoss

Jadąc dalej Islandzką 1 natraficie na jeden z największych wodospadów na Islandii. Jego wysokość to 62 m, a szerokość 15 m. Wielkie strumienie Skógafoss uderzają w ziemię z olbrzymią siłą, dzięki czemu w powietrzu przeważnie unosi się wodna mgiełka. Soczysta zieleń kanionu, z którego spada woda jest przepiękna! Po 400  schodkach możecie wyjść na górę, aby zobaczyć tą potęgę natury z innej perspektywy. My byliśmy nim zachwyceni, stwierdziliśmy, że to nasz ulubiony wodospad na wyspie! Poza tym, w knajpce Bistro Bar przy parkingu serwują pyszne burgery z widokiem na Skógafoss!

Wodospad Kvernufoss, Południowa Islandia

Dokładna lokalizacja parkingu: 63.525436, -19.490220 / Dokładna lokalizacja wodospadu: 63.528337, -19.480881

Niedaleko malowniczego wodospadu Skógafoss znajdziecie, mało uczęszczaną przez ludzi, małą perełkę! Kvernufoss to drugi wodospad w Krainie Lodu i Ognia, za którym jest jaskinia, do której można wejść. Woda tutaj bije o ziemię z potężną siłą, więc usłyszycie go z daleka. A prowadzi do niego kilkunastu minutowy trekking przez przepiękny, zielony kanion. Ogromnie rekomendujemy wam tą miejscówkę! My byliśmy na szlaku sam na sam z naturą, ptakami i baranami! Koło parkingu znajduje się Muzeum Skogar, gdzie możecie zobaczyć islandzkie domki porośnięte trawą.

Półwysep Dyrhólaey, Południowa Islandia

Na skalisty półwysep Dyrhólaey zachęcamy przyjechać lekko przed zachodem słońca. Można stąd podziwiać niekończącą się czarną plażę, nad którą latają malutkie maskonury z kolorowymi dziubkami (są tutaj od kwietnia do końca sierpnia). Z góry zobaczycie gigantyczny łuk skalny oraz wielkie lawowe głazy stojące w wodzie. Znajduje się tam również trzypiętrowa latarnia morska. Dyrhólaey to przepiękny punkt widokowy, szczególnie zakochaliśmy się w grze pełnej kolorów kiedy słońce się chowało za horyzont! A podobno cypel dawno temu był wyspą, która dzięki podwodnej erupcji wulkanicznej dołączyła do lądu.

Bazaltowe kolumny na czarnej plaży Reynisfjara

Połączenie czarnego piasku z niebieskimi wodami oceanu, zielonymi górami i bazaltowymi słupami to właśnie Reynisfjara, jedna z najpiękniejszych plaż na świecie. Wchodząc na nią od razu zwróciliśmy uwagę na jaskinie Hálsanefshellir ozdobioną w bazaltowe kolumny wyglądające jakby były ukształtowane ludzką ręką! Coś niesamowitego! Nad jaskinią możecie spotkać maskonury, mają swoje legowiska na klifie! Ponadto, w oceanie zobaczycie wystające z wody różne formacje skalne nazywane zastygniętymi w kamień trollami. Mamy też dla was ostrzeżenie, nie podchodźcie zbyt blisko do wody, niestety nagle fale mogą nagle się podnieść i możecie nie zdążyć uciec.

Wrak samolotu Dakota C-117

Dokładna lokalizacja parkingu: 63.490951, -19.363275 / Dokładna lokalizacja wraku: 63.458912, -19.364925

Nie wiem jak wy, ale my uwielbiamy oglądać wraki samolotów czy statków. W 1973r. amerykański Douglas Dakota C-117 awaryjnie wylądował na bezkresnej plaży Sólheimasandur. Na szczęście, pasażerowie przeżyli to uderzenie. Wrak porzuconego samolotu do dziś leży na czarnym piasku. Z przykrością musimy powiedzieć, że jest on w coraz gorszym stanie, gdyż turyści wychodzą na niego i piszą po nim! Bardzo was prosimy, wy tego nie róbcie, niech zabytek zostanie z nami jak najdłużej, bo jest wspaniały! Do samolotu prowadzi trekking mający 3,8 km w jedną stronę, powyżej podaliśmy wam współrzędne gdzie możecie zostawić samochód, a gdzie znajduje się wrak. Mega miejscówka!

Pola lawy Eldhraun porośnięte islandzkim mchem, Południowa Islandia

Podążając dalej przez cudowną południową część wyspy, na pewno rzucą się wam w oczy pola lawy Eldhraun porośnięte dość dużym, islandzkim mchem. Powstały one podczas jednej z największych erupcji wulkanicznych na świecie. Islandzki mech ma wspaniały kolor, jest delikatny, za każdym razem się nim zachwycaliśmy! Mamy nadzieję, że nie będziecie po nim chodzić, gdyż jego regeneracja trwa nawet kilkaset lat! Warto też wyróżnić punkt Laufskálavarða gdzie znajdują się usypane, czarne kamienne kopce. Dawno temu, ci co przekraczali tutejszą pustynię, zostawiali kamienie i wierzyli, że to przyniesie im szczęście w podróży.

Kanion Fjaðrárgljúfur

Kanion Fjaðrárgljúfur jest naprawdę bajkowym miejscem na wyspie, do tego znajdziecie go blisko głównej drogi nr. 1. Jego ściany porośnięte są zielenią i mchem, a przez środek płynie rzeka Fjaðrá. Fjaðrárgljúfur uformował się pod koniec ostatniej epoki lodowcowej około 9 tys. lat temu. Jego długość to ok. 1 km, a głębokość 100 metrów. Ścieżka dla zwiedzających prowadzi nas prawym brzegiem kanionu, dzięki czemu z góry możemy podziwiać tą wspaniałą serpentynę!

Wodospad Svartifoss, Południowa Islandia

Dokładna lokalizacja parkingu: 64.013945, -16.968582 / Dokładna lokalizacja wodospadu: 64.027464, -16.975302

Jeśli mało Wam jeszcze krajobrazów nie z tej ziemii, to trekking do wodospadu Svartifoss, położonego w Parku Narodowym Skaftafell jest obowiązkowy. Może myślicie, że to kolejny wodospad, ale zapewniamy, iż takiego jeszcze nie widzieliście. Chociażby dlatego, że strumień “Czarnego wodospadu” otaczają brązowe kolumny bazaltów. Według nas wodospad jest cudowny, a sceneria wokół niego robi wielkie wrażenie! Trasa z parkingu do wodospadu to ok. 2,2 km w jedną stronę.

Lodowiec Vatnajökull

Widzieliście na własne oczy lodowiec? My mieliśmy to szczęście właśnie na Islandii. Bardzo poruszył nas widok, z różnych stron, jęzorów lodowca Vatnajökull. Szczególnie, że jest on największym lodowcem na wyspie i jednym z większych w Europie. Pod jego czapą kryją się liczne wulkany. Nie bez powodu wyspę nazywa się „Krainą Lodu i Ognia”. Wspaniałym miejscem w tej okolicy jest też Diamentowa plaża. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak zwiedzać lodowiec, gorąco zapraszamy do tego wpisu.

Spa Blue Lagoon

Jak zapewne wiecie Islandczycy kochają się kąpać i nie ma się co dziwić! Na początek lub koniec waszej podróży zachęcamy was do wybrania się na Błękitną Lagunę. Chociaż ceny są wysokie naprawdę warto chociaż raz w życiu spędzić tam kilka godzin. W spa Blue Lagoon średnia temperatura wody wynosi 39°C przez cały rok. Woda o cudownym, mlecznym kolorze jest bogata w różne minerały, co będzie rajem dla waszej skóry! Po więcej informacji o lagunie, odnosimy do osobnego wpisu.

Dodatkowo, dla osób szukających noclegu na tej trasie zachęcamy zajrzeć do takich miejsc jak:
  • Vik Camping – pole kempingowe z łazienkami i prysznicami w miasteczku Vík,
  • Hörgsland Cottages – dobrze utrzymane domki ze wspólnym jacuzzi na zewnątrz niedaleko Víku,
  • Camping Höfn – pole do kempingowania również z łazienkami oraz prysznicami w Höfn.

Które z atrakcji Południowej Islandii przyciągają waszą uwagę najbardziej? 🌿


Jeśli nasze wpisy pomagają Ci planować wymarzone wyprawy, będzie nam miło kiedy postawisz nam wirtualną kawkę. Zrobi nam się ciepło na sercu i z pewnością będziemy mieć jeszcze więcej motywacji do spędzania godzin nad wartościowym kontentem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również