Schody do Nieba naprawdę istnieją! – Zakazany szlak Haʻikū

Haʻikū Stairs są znane jako Stairway to Heaven (Schody do Nieba) liczące 3922 stopni. Najbardziej spektakularny, a zarazem stromy, zakazany szlak ciągnący się wzdłuż niemalże pionowego klifu, jednego z grzbietów łańcucha górskiego Koʻolau na wyspie O’ahu.

Podstawowe informacje

Wyspa: O’ahu, Hawaje
Ilość schodów: 3922
Wysokość: 850 m n.p.n
Czas: 4 – 7 godzin
Trudność: średniozaawansowana
Status: nielegalny

Szlak Haʻikū nazywany jest również Schodami do Nieba, ponieważ często spowija go gęsta mgła.

Jak powstały Stairway to Heaven?

Historia legendarnych Schodów Haʻikū sięga czasów II wojny światowej, kiedy to żołnierze amerykańskiej marynarki wojennej potrzebowali dostępu do tajnej wieży nadawczej, dzięki której mogli komunikować się z okrętami wojennymi na całym Pacyfiku. Bill Adams i Louis Otto byli pierwszymi śmiałkami, którzy w 21 dni wdrapali się na urwisty grzbiet klifu zanim schody zostały zbudowane. Wspinając się na strome zbocze wbijali kliny do późniejszego zawieszenia drabin. Następnie drabiny zastąpiono drewnianymi szczeblami, a ostatecznie przymocowano stalowe, solidne stopnie. Do dzisiaj, w wielu miejscach wzdłuż Stairway to Heaven fragmenty oryginalnych, drewnianych schodów są nadal widocznie. Po zakończonej wojnie szlak stał się interesującym obiektem turystycznym.

Dalsze losy Haʻikū Stairs

W 1987r. schody zostały zniszczone przez wandali i zamknięte dla użytku publicznego, natomiast w 2003r. wyremontowano je za około 1 mln dolarów. Pomimo wielu starań ze strony miłośników szlaku, Schody do Nieba do dzisiaj są zamknięte i trwa dyskusja nad ich przyszłością. Właściciel terenu chce je rozebrać uzasadniając, że są zagrożeniem dla ludzi, jednakże organizacja „Friends of Haʻikū Stairs” dba o nie, walczy o renowacje oraz otwarcie dla podróżników. Nie zważając na zakaz, codziennie wiele osób podejmuje się wyprawy Schodami do Nieba.

Stairway to Heaven składają się z pięciu platform, gdzie można odpocząć i zachwycać się widokami. Najtrudniejszą częścią szlaku jest wspinanie się na pierwszą platformę, ponieważ jest bardzo stromo, schody zostały przymocowane niemalże pod kątem 90°.

Jak dostać się na Schody do nieba?

Początek Stairway to Heaven znajduje się idąc 600 metrów dżunglą, która leży pomiędzy doliną Haʻikū a schodami. Las jest ten zamknięty, ogrodzony, a znaki ostrzegawcze rozciągają się na całą dzielnicę.

Krok 1: Udaj się do Kāneʻohe i zaparkuj w wiosce Haʻikū. Przygotuj swój sprzęt zanim tam będziesz, aby chwycić plecak i szybko wyjść z samochodu. Bądź cicho, ponieważ sąsiedzi nie lubią hałasu i często to właśnie oni dzwonią po policję.

Krok 2: Idź na ulicę Kuneki Pl 46, gdzie znajduje się kanał odwadniający będący najbezpieczniejszym dostępem do dżungli. Ogrodzenie ma niebieski znak informujący, że schody są zamknięte. Po lewej stronie jest niewielka szczelina, przeciśnij się przez nią i wskocz tam. Kontynuuj drogę przez kanał do końca, a potem wyjdź z niego, kierując się lekko w lewo i pod górę, aż dojdziesz do drogi.

A teraz najciekawsze…

Krok 3: Wyjdź z dżungli na drogę, przeciskając się przez dziury wykopane pod ogrodzeniem. Idź prosto, obok autostrady szukając bambusów po lewej stronie. Po znalezieniu lasu bambusowego wyłącz latarkę, ponieważ światło może być widoczne dla strażnika, który będzie niedaleko. Kieruj się nim, a następnie dżunglą do góry i stopniowo w prawo aż zobaczysz wstęp na szlak.

Praktyczne wskazówki

» Warto wstać wcześnie, przed wschodem słońca, aby dostać się na trasę bez problemów, najlepiej idźcie cicho, w małych grupach 3 lub 4 osobowych.
» Na początku schodów, wejścia pilnuje strażnik zabraniający wejścia na szlak i gotowy do zawiadomienia policji. Jeśli przypadkiem natchniesz się na niego lub na mieszkających tam, bądź miły i zawróć.
» Przed wyprawą należy sprawdzić pogodę, ponieważ często na szlaku występuje mgła, wiatr lub deszcz.
» Krąży plotka, że w wyniku potężnej burzy w 2005r. Schody do Nieba odniosły ogromne zniszczenia. Jest to nieprawda, uszkodzone jest zaledwie 10 stopni, które da się ominąć bokiem.
» Wspinanie się po schodach jest zabronione – grzywna wynosi 1000$ z możliwym aresztem. Mówią, że to tylko groźba będąca środkiem odstraszającym, ale to oczywiście nie znaczy, że nie może się zdarzyć.

Co warto zabrać?

  • Plecak z 2/3 litrami wody i jedzeniem
  • Buty trekkingowe (zapewne będzie ślisko, idąc przez dżunglę i las bambusowy jest dużo błota)
  • Wodoodporna kurtka (zawsze może padać, na górze jest wietrznie)
  • Rękawiczki (poręcze są śliskie, szczególnie nad ranem)
  • Latarkę, najlepsza będzie czołówka
  • Aparat

WAŻNA INFORMACJA: Oficjalnie jest to szlak zamknięty i nielegalny, więc jeśli chcesz podjąć się tej wyprawy idziesz na własne ryzyko. Warunki trasy i dostępności mogą zmieniać się codziennie, ponadto na szlaku jest wiele zagrożeń i może być niebezpieczny. Przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności na świeżym powietrzu każdy musi znać swoje granice, umiejętności i stan zdrowia. Należy także pamiętać, że będąc złapanym przez policję kara wynosi 1000$ wraz z możliwym aresztem. Ten wpis pod żadnym pozorem nie zachęca do łamania prawa, ale informuje i niech będzie bezpiecznym przewodnikiem dla osób, które w każdym wypadku i tak tam pójdą.

Bez wątpienia, Schody do Nieba naprawdę istnieją! W Stanach mówią o nich: “It’s more fun when it’s illegal.”

A Wy jak uważacie, są warte ryzyka?

6 komentarzy
  1. Wyobraziłam sobie, co musieli czuć ci panowie, którzy stawiali tam te pierwsze kołki. 😉 Aach, hej przygodo!
    Świetnie Ci wyszło, przez co jeszcze bardziej mam ochotę na kolejne polinezyjskie miejsce <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również