Hawaje – informacje praktyczne

Hawaje to najmłodszy, 50-ty stan USA, zwany także stanem Aloha – klejnot zagubiony w wodach Oceanu Spokojnego z piaszczystymi plażami, tropikalnymi dżunglami, niesamowitą florą i fauną, czynnymi wulkanami, tęczami zanikającymi we mgle, wysokimi górami, kolorowym kanionem Waimea i wodospadami spływającymi kaskadami ze stromych urwisk…

Podstawowe informacje

Stolica: Honolulu (wyspa O’ahu)
Powierzchnia: 28 311 km²
Języki urzędowe: hawajski, angielski
Waluta: dolar amerykański
Strefa czasowa: UTC-10:00 (-12 godzin od czasu polskiego)
Wiza: B2 turystyczna (USA)

Archipelag Hawajski składa się z 137 wysp, z których tylko 7 jest zamieszkałych: Hawaiʻi, Oʻahu, Kauaʻi, Molokaʻi, Lānaʻi, Maui i Niʻihau. W lutym spełniłam moje największe marzenie i byłam na trzech O’ahu, Kaua’i i Hawai’i zwanej Big Island.

Pogoda

Hawaje znajdują się w strefie klimatu zwrotnikowego morskiego, średnia temperatura wynosi tam 24-29°C. Wyróżnia się 2 pory roku: lato – porę suchą (maj – październik), oraz zimę – porę deszczową (listopad – kwiecień). Co ciekawe w jednej chwili można grzać się w słońcu, a w drugiej przemoknąć do suchej nitki. Czasem wieją silniejsze wiatry.

Bilety lotnicze na Hawaje

Ceny biletów lotniczych do stanu Aloha są wysokie, szczególnie lecąc z Los Angeles. Szukajcie połączeń z innych miast, często zdarza się, że już z San Francisco są one tańsze nawet o połowę. Nam udało się znaleźć atrakcyjne połączenie linią Lufthansa, wylatując z Krakowa, z dwiema przesiadkami: w Frankfurcie i w San Francisco z docelowym punktem w Honolulu. Co polecam najbardziej, to szukanie ofert bezpośrednio u danego przewoźnika i w tzw. trybie incognito.

Noclegi

Ponieważ turystów nie brakuje przez cały rok, hotele na Hawajach są drogie. Najlepszą i tańszą opcją jest wynająć mieszkanie lub pokój poprzez stronę AirBnb.pl na cały okres pobytu. My zamieszkaliśmy u miłej pary z Chin, w samym sercu Honolulu, w wieżowcu na 16-stym piętrze z widokiem na Waikiki za całkiem dobrą cenę. Pomimo że, spaliśmy tak wysoko pianie kogutów budziło nas każdego dnia. 🙂 Warto również szukając noclegu zwracać uwagę czy wifi i miejsce parkingowe jest w cenie, ponieważ street parking w Honolulu jest bardzo napięty.

Lotnisko

Z lotniska do centrum Honolulu można dojechać taksówkami w cenie $35-$45. W stolicy kursują także tzw. tańsze taksówki, na wszelki wypadek pobierzcie sobie aplikacje Uber, aby zamówić przejazd. Ze względu na zarobek dla taksówek, autobusy nie kursują i Ubery nie są mile widziane, ale mimo to biorą turystów, szczególnie w nocy. Najbardziej opłacalne jest jednak wynajęcie samochodu i odebranie go po przylocie. Przy głównym wyjściu z lotniska czekają busy do poszczególnych wypożyczalni.

Poruszanie się na Hawajach

Autobusy

Na głównej wyspie O’ahu kursuje linia The Bus, bilet kupuje się za $2,50 wchodząc do autobusu i można wykorzystać go dwa razy w ciągu jednego dnia. Pomimo iż, kierowcy w kolorowych koszulach zawsze z uśmiechem podpowiedzą gdzie wysiąść, nie doradzam tej formy transportu. Tam wszystko płynie swoim czasem, autobusy nie jeżdżą według rozkładu i podróż trwa długo, a przecież będąc w raju nikt nie chce tracić ani chwili.  Na pozostałych wyspach nie ma transportu publicznego.

Samochód

Zdecydowanie samochód jest najlepszą formą transportu. Najlepiej zarezerwować go wcześniej na stronie RentalCars.com i odebrać bezpośrednio na danym lotnisku. Do rezerwacji potrzebny będzie ważny paszport z wizą, polskie prawo jazdy i karta kredytowa. Jeśli chodzi o ubezpieczenie dobrze jest wykupić CDW (Collision Damage Waiver), zwane wymiennie LDW (Loss Damage Waiver) pokrywające koszty na wypadek kradzieży, stłuczki lub uszkodzenia pojazdu. Niestety, młodzi kierowcy w wieku poniżej 25 lat muszą zapłacić dodatkowe ubezpieczenie, które kosztuje około $25 na jeden dzień. Ponadto konieczny jest GPS. Ceny paliwa wahają się około $2,5 za galon. My na każdej z wysp jeździliśmy innym samochodem, na Big Island małym Fordem, na K’auai dużym Vanem, a na O’ahu pozwoliliśmy sobie na Mustanga. 😀

Połączenia między wyspami

Między głównymi wyspami kursuje kilka linii lotniczych, m.in. Hawaiian Airlines czy Mokulele Airlines. Najtańsze połączenia, już od $65 szukajcie u przewoźnika IslandAir.com, który aktualnie lata z O’ahu na Big Island, K’auai i Maui. Taki lot jest krótki, trwa od 45 do 60 minut. Dawniej także można było poruszać się drogą morską, lecz przestano ze względu na liczne protesty ekologów.

Bezpieczeństwo

Stan Aloha jest całkowicie bezpieczny, lecz warto być ostrożnym. Nie ma jadowitych zwierząt, szczepienia nie są wymagane. Ludzie są sympatyczni i otwarci aby pomóc. 😉

Jedzenie

Kuchnia hawajska to mieszanina smaków azjatyckich, amerykańskich i hawajskich. Polecamy spróbować Hawajskich lodów, przepysznych ananasów, koktajli, soków, owoców morza, ryb i lokalnej kawy. W porze lunchu koniecznie wybierzcie się do Chinatown, lokale najbardziej zatłoczone serwują najlepsze jedzenie. Można tam również kupić wiele pamiątek i świeżych kwiatów. Jeśli planujecie zwiedzać wyspę, zaopatrzcie się wcześniej w zapas wody i jedzenia. Na wyspach nie widzieliśmy zbyt wielu marketów, głównie jeździ się do wielkich galerii np. Ala Moana Center na O’ahu. Jak to w USA, po drodze mija się liczne McDonaldy i fast foody. Cukier jest najważniejszym składnikiem kuchni, dlatego wiele rzeczy jest wręcz przesłodzonych.

Aplikacje

Będąc dwa tygodnie w USA nie kupowaliśmy amerykańskiej karty SIM, ponieważ dostęp do internetu mieliśmy w mieszkaniu i na lotniskach, więc porozumiewaliśmy się przez WhatsApp. Przydatną aplikacją generującą numer amerykański jest magicJack, dzięki której możemy dzwonić za darmo do Kanady, USA i Polski (druga osoba musi też wygenerować sobie taki numer). Jeśli planujecie wybrać się na spacer po Honolulu, zachęcam pobrać Honolulu Map and Walks, działa bez dostępu do internetu.

Dodatkowe informacje

Napięcie w gniazdkach na wyspach to 110–120 V, dlatego warto wcześniej sprawdzić, które urządzenia będą działały i kupić adapter.

Kosztorys wyjazdu na Hawaje

Podstawowe wydatki:

Bilety lotnicze na Hawaje w obie strony (Kraków – Frankfurt – San Francisco – O’ahu) – 3200 zł (1 os.)
Nocleg – 3500 zł (900$)
Wynajęcie samochodu na O’ahu – 2500 zł (wraz z GPS i ubezpieczeniem dla kierowców poniżej 25 roku życia)
Wiza B2 turystyczna – 650 zł (160 $)
Dwutygodniowe ubezpieczenie – 130 zł

Koszt na jedną osobę ≈ 7000 zł + należy doliczyć jedzenie, wstępy, pamiątki i benzynę, która była najtańsza – jeżdżąc 3 dni non stop zapłaciliśmy jakieś 20$ 9000 zł

Dodatkowe wydatki:

Bilety lotnicze O’ahu – K’auai w obie strony – 125 $ (1 os.)
Bilety lotnicze O’ahu – Hawai’i w obie strony – 145 $ (1 os.)
Jednodniowe wynajęcie samochodu na Hawai’i – 50 $ (wraz z GPS i ubezpieczeniem dla kierowców poniżej 25 roku życia)
Jednodniowe wynajęcie samochodu na K’auai – 140 $ (wraz z GPS i ubezpieczeniem dla kierowców poniżej 25 roku życia)

Ceny mówią same za siebie… Drogo, mimo że staraliśmy się odbyć tą podróż budżetowo. Ale warto, Hawaje są rajem, ja nie żałuję ani jednego dolara!

A Wy chcielibyście polecieć na Hawaje?

16 komentarzy
  1. Nie myślałam o odwiedzeniu Hawajów do tej pory, ale po przeczytaniu ta podróż wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Pozdrawiam i życzę kolejnych cudownych podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również