Ciekawostki o Stanie Aloha

Archipelag Hawajski jest niezwykle bogaty kulturowo, krajobrazowo i przyrodniczo. Ta perełka Oceanu Spokojnego skrywa wiele ciekawostek oraz faktów, o których nie każdy wybierający się na wyspy ma pojęcie.

Ciekawostki o Stanie Aloha

1. Wiązanki Lei

Witając nowoprzybyłych na wyspy podarowuje się im kwieciste wieńce symbolizujące miłość, pokój i szacunek do drugiego człowieka. Pięknie pachnące wiązanki noszone są również na uroczystości i festiwale. Potwierdzam że, w tym zapachu można się zatracić!

2. Słowo “Aloha”

Jest powitaniem, a zarazem pożegnaniem w duchu miłości, przyjaźni i braterstwa. Etymologia tego słowa pokazuje nam, iż „aloha” nie oznacza tylko „witaj”, a także świadczy, że obydwoje stoicie w obliczu Boga, a wasze czyny powinny pochodzić prosto z serca.

3. Pokaż Shaka

(„hang loose”) gest z zadartym do góry małym palcem i kciukiem przekazujący pozdrowienie, energię i ducha aloha, porozumienie między danymi grupami. Często używany jest także jako powitanie.

4. Czynne wulkany

Na Hawai’i znajduje się najbardziej aktywny wulkan na ziemi – Kīlauea. Rozżarzona magma wpływająca każdego dnia do oceanu szybko się studzi i stale powiększa wyspę. Od ostatniej erupcji w 1983r., do 2002r. powierzchnia jej wzrosła o 2,2 km. Ponadto czynnymi wulkanami tam są Mauna Loa, przypominający o sobie średnio co 3 lata i Lōʻihi, który jeszcze nie wynurzył się z oceanu, a jego szczyt znajduje się około 975 m pod poziomem morza!

5. Najwyższy szczyt

Wysokość ogromnego, drzemiącego wulkanu Mauna Kea znajdującego się na Hawai’i od podnóża na dnie oceanu wynosi 10 203 m, co zdecydowanie daje przewagę nad Mount Everest. To tutaj przyjeżdżają naukowcy z całego świata, aby oglądać gwiazdy i badać kosmos, ponieważ niebo jest bezchmurne niemalże przez cały rok.

6. 4 kolory piasku

W Stanie Aloha jednego dnia można opalać się na czarnej niczym smoła plaży, a drugiego wytrzepywać z butów czerwony lub zielony piasek. Niestety, takie piękne miejsca są tylko trzy:
Czarny piasek – Punaluu Beach, Hawai’i
Zielony piasek – Papakolea Beach, Hawai’i
Czerwony piasek – Kaihalulu Beach, Maui
Na pozostałych plażach piasek jest biały.

7. Deszczowe wodospady

Kiedy na Hawajach występują duże opady deszczu, ze stromego pasma gór Koolau na O’ahu zaczynają wypływać malutkie wodospady, które można zobaczyć jadąc drogą H3. Przepiękne, prawda? Natomiast Dolina Wai’ale’ale na Kaua’i jest miejscem najbardziej deszczowym na błękitnej planecie. Po ulewie często wychodzi tęcza, która nie bez powodu jest znakiem Stanu Aloha i pojawia się nawet na tablicach rejestracyjnych pojazdów.

8. Najbardziej odległe

Archipelag Hawajski jest najdalej wysuniętym miejscem od stałego lądu. Najbliżej niego znajduje się stan Kalifornia – odległość od Honolulu wynosi 4439 km. Dzięki temu Hawajczycy świętują Nowy Rok jako ostatni.

9. 12 stref klimatycznych

Wyspy Hawajskie to jedyne miejsce z tak dużą liczbą zgromadzonych w tak niewielkim obszarze stref klimatycznych, nie opuszczając wysp można odwiedzić ich aż 12. Co ciekawe, wszystkie można znaleźć na Hawai’i, tam nawet śnieg utrzymuje się na szczytach wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa.

10. Niesamowita różnorodność

Otóż to, naprawdę jest w czym wybierać! Każda wyspa została obdarzona czymś niepowtarzalnym. O’ahu to miejsce spotkań, trekkingu, tętniące serce całego archipelagu. Wielka i dzika Hawai’i zadziwia potężnymi wulkanami, lawą wpadającą do oceanu, można przez nią jechać i jechać. Kaua’i potrafi oczarować roślinnością, wodospadami i kolorowym Kanionem Waimea. Nie zapominajmy także o pięknych, romantycznych plażach i kosmicznych krajobrazach w narodowym parku Haleakala na Maui.

Co Was szczególnie zaskoczyło? A może znacie jeszcze inne ciekawostki o Stanie Aloha? ☺️

2 komentarzy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również