O’ahu – tętniące życiem serce Hawajów

O’ahu to tętniące życiem serce Hawajów, wyspa zwana “miejscem spotkań”. Właśnie tutaj, znajduje się słynne Honolulu, niesamowite szlaki trekkingowe, liczne wodospady, tropikalne dżungle, lasy bambusowe i wszystkim znana plaża Waikiki, nad którą góruje powulkaniczny stożek Diamond Head.

Kiedy docierałam na Hawaje była późna noc – moja pierwsza międzykontynentalna podróż, a tu nie udało się zobaczyć gdzie ląduję. Słysząc niecierpliwe odpinanie pasów przez pasażerów, serce zaczęło bić mi mocniej… W głowie pojawiła się myśl: “Czy ja naprawdę tutaj jestem, na tej upragnionej wyspie, gdzieś na środku Oceanu Spokojnego? To chyba jakiś żart…”

Szybko okazało się, że nie! Zaraz po wyjściu z samolotu, przede mną ukazał się powitalny napis “Aloha! Welcome to Hawaii!”. Widząc to po raz kolejny uświadomiłam sobie, że każde marzenie da się spełnić. Nie ważne jest ile czasu poświęcisz, aby je zrealizować! Uczucie towarzyszące osiągając zamierzony cel jest najpiękniejszym jakiego można doświadczyć i niweluje cały trud tej drogi… Wzięłam głęboki oddech, chwyciłam mocniej walizkę i z uśmiechem ruszyłam na podbój tego, jakże niesamowitego zakątka ziemi!

Wyspa O’ahu

Honolulu

Honolulu jest największym miastem w Stanie Aloha, jego stolicą i miejscem typowo turystycznym. A więc, zwiedzanie wyspy warto zacząć od tego miasta, a konkretniej, od popularnej dzielnicy Waikiki. Przechadzając się słynną plażą Waikiki, nad naszymi głowami górują wysokie wieżowce, kołyszące się palmy i powulkaniczny stożek Diamond Head. W samym centrum Honolulu jest jedyny na terenie USA, dziewiętnastowieczny pałac królewski, naprzeciwko którego stoi pomnik króla Kamehamehy I jednoczącego niegdyś ludność Hawajską w jeden naród. Przedpołudniem dobrze jest wybrać się na spacer do chińskiej dzielnicy, kiedy otwierają się kolorowe stragany z różnymi pamiątkami, świeżymi kwiatami, a także lokale z przepysznym jedzeniem.

Chociaż to zatłoczona i zurbanizowana część O’ahu, ma swój urok. Myślę, że można spędzić tutaj 1 lub 2 dni, a następnie… udać się w głąb wyspy odkrywając prawdziwą naturę i różnorodność Hawajów!

Diamond Head

Nad południowym wybrzeżem O’ahu góruje wygasły masyw wulkaniczny Diamond Head. Szlak trekkingowy na czubek góry rozpoczyna się w środku krateru, gdzie można wjechać przez tunel i trwa 45 min w jedną stronę. Ze szczytu rozpościera się przepiękny widok na centrum Honolulu i plażę Waikiki. Legenda głosi, iż nazwa przylgnęła do tego miejsca, kiedy brytyjscy marynarze widząc połyskujące w słońcu kryształy kalcytu błędnie uznali, że to diamenty. Określenie jest całkiem trafne, ponieważ dzisiaj posiadłości u stóp “Diamentowej głowy” są warte miliony!

Koko Head

Podczas II wojny światowej wojsko zbudowało na zboczu góry linię kolejową, która ciągnęła ładunki i dostawy do bunkrów znajdujących się na szczycie wulkanicznego krateru Koko. Aktualnie to opuszczony oraz zamknięty szlak, prowadzący starymi torami kolejowymi na czubek wzniesienia. Można rozkoszować się wspaniałym widokiem między innymi na Hanauma Bay. Trasa trwa około godzinę w jedną stronę i jest bardziej wymagająca niż wejście na Diamond Head, lecz zdecydowanie łatwiejsza od niżej opisanego szlaku Haʻikū. Wspomnijmy też, że poruszanie się tam jest nielegalne, co nie oznacza, że turyści się tam nie pojawiają.

Ha’iku Stairs zwane „Stairway to Heaven”

Zakazany wiele lat temu… Stromy szlak ciągnący się wzdłuż niemalże pionowego klifu. Z zapierającym dech w piersiach widokiem na góry Koʻolau i wschodnią część wyspy. Pomimo wysokich kar, Schody do Nieba codziennie przyciągają podróżników z całego świata. Będąc na O’ahu, ja także nie potrafiłam odpuścić tego cudownego miejsca. Dzisiaj, z czystym sumieniem stwierdzam, że jest to najpiękniejsze miejsce w archipelagu Hawajskim, do którego wracam z ogromnym sentymentem! Dla osób lubiących podejmować wyzwania, wspinaczka będzie niesamowitym doświadczeniem, które z pewnością zostanie w pamięci do końca życia.

Po więcej o zakazanym szlaku Haʻikū zapraszam do specjalnego wpisu.

Świątynia Byodo-In

U podnóża gór Koʻolau, w wiosce Kaneohe znajduje się upamiętniający cmentarz nazwany Doliną Świątyń. Jest tam wiele chrześcijańskich i buddyjskich mauzoleów, posągów przedstawiających Mękę Pańską, Najświętszą Marię Pannę czy różne katolickie święta, a wszystko to, otaczają wysokie palmy. Drogę przez tą dolinę wieńczy piękna buddyjska świątynia Byodo-In – replika oryginału z japońskiego miasta Uji. Wewnątrz niej figuruje wielka statua Buddy siedzącego na liściu lotosu. Przed wejściem, w sadzawce, wraz z czarnymi łabędziami pływają pomarańczowe karpie koi, a po trawnikach przechadzają się dumne pawie. Dookoła jest wiele ogrodów medytacyjnych i bujny las bambusowy, po prawej stronie. To właśnie tutaj można dostrzec, jak kultura wschodnia cudownie spotyka się z zachodnią. Mieszkańcy nie tylko się tolerują, lecz okazują sobie wzajemny szacunek i zrozumienie. Każdy ma miejsce dla siebie i to jest piękne!

Ranczo Kualoa

Kualoa Ranch jest prywatnym rezerwatem przyrody i ranczem. Składa się z 3 pięknych dolin: Kaʻaʻawa Valley, Kualoa Valley, i Hakipuʻu Valley. To również atrakcja turystyczna i ulubiona lokalizacja filmowa wielu reżyserów. Zostało nakręconych tutaj ponad 50 filmów, np. Godzilla, Jurassic Park, 50 Pierwszych Randek, LOST czy Hawaii Five-0. Ranczo ma w swojej ofercie wiele atrakcji, począwszy od wycieczek śladami kręconych tam produkcji, przez parki linowe, aż do przejażdżek konnych w głębi niezwykłych gór.

Wodospad Manoa

Kolejna ścieżka trekkingowa, prowadząca przez bujną dżunglę prosto do magicznego wodospadu Manoa. Trasa trwa 30 minut w jedną stronę pośród śpiewu ptaków, różnorodnych roślin, krzewów bananowych i lasów bambusowych. Szkoda tylko, że za wejście do wody grożą kary pieniężne. Podejrzewam, że nie tylko ja planowałam się tam wykąpać!

Plantacje ananasów

Najczęściej odwiedzana plantacja to Dole Plantation, znajdująca się po drodze na północną część wyspy. Można tam dowiedzieć się nieco o uprawie tych owoców, zasmakować przeróżnych potraw, zgubić się w labiryncie szukając wielkiego ananasa oraz kupić trochę owocowych pamiątek. Czyli inaczej mówiąc… kult ananasów, bo przecież to właśnie one najlepiej smakują na Hawajach – świeże, soczyste i pachnące! Osoby, które jadąc w kierunku North Shore nie chcą poświęcać tam wiele czasu, mogą zatrzymać się na chwilę zaraz po drugiej stronie, gdzie są darmowe plantacje.

Dolina Waimea

Ta dolina to prawdziwy skarb hawajskiej historii i kultury. W niesamowitym ogrodzie botanicznym w Waimea Falls Park żyje kilkaset różnych roślin i ptaków. A droga przez niego pośród chatek bambusowych prowadzi do kolejnego wspaniałego wodospadu. Satysfakcjonujące jest też to, że w nim można się wykąpać! A w drodze powrotnej zobaczyć tradycyjny taniec “hula”.

Dookoła O’ahu

To jest to! Wypożyczyć kabriolet i jechać przez całą wyspę z wiatrem we włosach! Po drodze odkrywając inne, cudowne i bezludne miejsca oraz doświadczając niesamowitego bogactwa Hawajów.

Zdecydowanie, obowiązkowe punkty na takiej trasie to:
  • cudowna zatoka Hanauma Bay z piękną, przeźroczystą wodą,
  • biała Waimanalo Beach, z której można podziwiać małe wysepki,
  • dzika Papa’iloa Beach, na której często wylegują się żółwie.

W które miejsce na O’ahu przenieślibyście się bez zastanowienia?

2 komentarzy
  1. W moich wyobrażeniach Hawaje to najpiękniejsze wyspy na świecie. Tymi opisami i zdjęciami tylko to potwierdzasz, a ja po porstu nie mogę znieść myśli, że jeszcze chwilę to marzenie musi poczekać. Ile minimum trzeba mieć czasu na tą wsypę, tak żeby wszystko to co opisałaś zobaczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również