Znak Hollywood – wspinaczka na wzgórza LA

Dziewięć wielkich, białych liter stojących na jednym ze wzgórz Los Angeles to najbardziej rozpoznawalny symbol Hollywood. Kojarzymy go z wielu hollywoodzkich produkcji, jest synonimem amerykańskiego przemysłu filmowego i oszałamiającej światowej kariery, o której, będąc dzieckiem, śnił niejeden z nas. Każdy kto odwiedza LA marzy o zrobieniu sobie zdjęcia z tym znakiem. Najlepiej jest wybrać się na poranny trekking, aż pod same litery, skąd rozpościera się widok na skąpane w kalifornijskim słońcu wieżowce Downtown i dzielnicę Hollywood.

Hollywood Sign ⛰

Data utworzenia: 1923 / Stan: Kalifornia
Jedno z pierwszych zdjęć znaku / Historia szyldu w 16 pięknych fotografiach

Hollywood Sign stoi na zboczu góry Lee należącej do pasma gór Santa Monica. Składa się z dziewięciu wielkich, stalowych liter, których wysokość wynosi 14 metrów. Natomiast całość znaku mierzy 110 metrów. Napis powstał w 1923r. i początkowo miał zupełnie inny charakter. A mianowicie, na wzgórzach został ustawiony napis “Hollywoodland”, który był reklamą powstającego w tej okolicy osiedla mieszkaniowego. Znak wtedy migał w segmentach: „HOLLY”, „WOOD” i „LAND”, najpierw wyrazy zapalały się osobno, a potem razem. Po powstaniu amerykańskiego kina w Los Angeles, podczas Złotego Wieku Hollywood, znak stał się symbolem rozpoznawalnym na całym świecie. Kiedy uległ licznym zniszczeniom, w 1949r. podpisano kontrakt o odbudowie szyldu, a co za tym szło, także o usunięciu słowa “LAND”. Dzięki temu, napis zaczął odzwierciedlać już tylko dzielnicę Hollywood. W 1978r. zmieniono jego konstrukcje z drewna i metalu, na stal, co zdecydowanie poprawiło jego trwałość.

Znak przez lata był niszczony, padał ofiarą wandalizmu oraz przeróżnych żartów. Po latach przeszedł renowację, między innymi został tam zainstalowany system bezpieczeństwa wykrywający ruch. Kiedy ktoś próbuje się włamać na teren szyldu, policja dostaje natychmiastowe zgłoszenie. Ponadto, znajdują się tam barierki oraz ogrodzenie, więc znak można tylko podziwiać ze skał nad znakiem lub z dołu. Nie można go dotknąć ani wejść pomiędzy poszczególne litery.

Ten wpis jest częścią serii: Road trip po zachodnim wybrzeżu USA. (2019)

Trekking nad znak Hollywood ⛰

Status: legalny / Czas: 3-4 godziny / Długość: 6,5 km (w obie strony)
Dokładna lokalizacja parkingu: 34.126226, -118.326537 / Mapa trekkingu

Z samego rana, jeszcze przed wschodem słońca wybraliśmy się na trekking, żeby zobaczyć z bliska Hollywood Sign. Z domu cioci, z Camarillo wyruszyliśmy jeszcze kiedy było ciemno. Niestety, korki w Downtown spowodowały, że trochę się spóźniliśmy i zachód słońca oglądaliśmy w połowie drogi do znaku. Ale zacznijmy od początku, nasz samochód zostawiliśmy na parkingu znajdującym się na ulicy Canyon Lake Dr. Wyżej podaliśmy dokładną lokalizację, warto być w tym miejscu wcześniej, ponieważ parkować można wzdłuż drogi i w późniejszych godzinach, kiedy więcej turystów się tu zjawi, ciężko o wolne miejsce.

Pierwszy punkt widokowy na znak

W mapach google ustawiliśmy sobie trasę pieszą wyszukując Hollywood Sign i wyruszyliśmy. Dla tych też, co jednak nie planują trekkingu polecamy zrobić sobie zdjęcie dokładnie w tej lokalizacji: 34.128074, -118.324412. To jeden z najbardziej znanych punktów widokowych na znak, jest blisko parkingu. My robiliśmy nasze fotografie kiedy słońce jeszcze nie wstało, klimat był super i jeszcze prawie nikogo nie było. Ciekawe jest również że, z powodu wysokiego napływu turystów, lokalni mieszkańcy stworzyli fałszywe znaki „zakazu dostępu” i inne wprowadzające w błąd znaki, aby zniechęcić ludzi do odwiedzania tej ikony. Jak zobaczycie te ostrzeżenia niczym się nie przejmujcie, idźcie dalej.

Wschód słońca z widokiem na LA

Trasa w większości prowadzi asfaltowymi ulicami, szczególnie przez pierwsze 20 minut, aż dotrzecie do szlaku Hollywood Sign Trail. Idąc zakręconymi uliczkami można podziwiać domy bogaczy mieszkających na wzgórzach. W punkcie oznaczonym Hollywood Sign Lookouts zaczął nam się przepiękny wschód słońca, więc przystanęliśmy na chwilę aby móc obejrzeć ten spektakl. To miejsce było wymarzone! Mogliśmy oglądać wstające Los Angeles we wspaniałych barwach promieni słonecznych przy boskiej palmie. Wieżowce Downtown wraz z okolicznymi wzgórzami prezentowały się naprawdę magicznie! Pojawiła się również charakterystyczna dla miasta mgła smogu nad centrum. Idealny punkt na wspaniały początek dnia!

Następnie serpentynami drogi Mt Lee Dr udaliśmy się dalej pod znak Hollywood. Sama droga bardzo nam się podobała. Było tutaj bardzo cicho, wiele osób pojawiło się na tej trasie na poranny jogging lub spacer z psem. Wspinając się na wzgórze można oglądać Los Angeles tak naprawdę z każdej strony. Widoki robiły wrażenie i sam trekking był przyjemny, chociaż zaczęło się już robić gorąco! Uważamy, że to naprawdę unikalne miejsce w LA tak ciche i spokojne. Do tego, z fantastycznymi widokami.

Nad znakiem Hollywood

Na górę wdrapaliśmy się kiedy światło do zdjęć było jeszcze dobre. Panorama na Miasto Aniołów jest tutaj wspaniała, można dostrzec większą część tej metropolii i oczywiście centrum często pokryte smogiem. Najlepsze fotografie wychodzą nad skałą znajdującą się nad znakiem ujmując Hollywood Sign od tylnej strony ze wspaniałym krajobrazem. Stąd też wypatrzyliśmy Universal Studio, obserwatorium Griffith i kilka innych, słynnych punktów w LA. Ogromnie polecamy Wam udać się na taki poranny trekking, my stwierdziliśmy jednogłośnie, że to była najlepsza rzecz jaką zrobiliśmy w Los Angeles! Bardzo nam ta trasa podobała i na pewno kiedy kolejny raz pojawimy się w Kalifornii powtórzymy tą wycieczkę! A tych, którzy planują zostać dłużej w mieście zachęcamy do przeczytania wpisu o pozostałych atrakcjach LA!

Marzycie o fotografii ze słynnym znakiem Hollywood? ⛰

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również