Route 66 – matka amerykańskich dróg

Historyczna Droga 66 nazywana po dzień dzisiejszy matką amerykańskich dróg, znana jako Route 66, jest obowiązkowym punktem na mapie każdego odwiedzającego zachodnie wybrzeże USA. Ciągnie się od Chicago, prowadząc dumnie przez 8 stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę oraz Kalifornię, kończąc swój bieg w Los Angeles, konkretnie na molo w Santa Monica. Bezwątpienia, Droga 66 to ikona Stanów Zjednoczonych, pokazywana w wielu amerykańskich produkcjach, ulubieniec producentów filmowych czy muzyków. To o niej śpiewał Bobby Troup w piosence “Get Your Kicks on Route 66″… Bo przecież każdy kogo znam kiedyś o niej słyszał. A wielu marzy, żeby chociaż trochę się nią przejechać i zrobić sobie zdjęcie z poziomym znakiem sześćdziesiątki szóstki!

Route 66 ⛽️

Data otwarcia: 1926 / Długość: 3939 km / Mapa drogi

Słynna Route 66 została otwarta 11 listopada 1926 r., a jej celem było połączenie wschodu z zachodem, a dokładnie Chicago z Los Angeles. Początkowo kończyła się w LA. Chwilę później, bo w 1936r., została dokończona i przedłużona do Santa Monica, gdzie obecnie kończy swój bieg. W latach 30, w okresie wielkiego kryzysu oraz ogromnej suszy, droga stała się trasą dla migrantów zmierzających do Kalifornii, która wówczas stała się ziemią obiecaną. Przy Drodze 66 powstawało wiele moteli, stacji benzynowych, warsztatów czy sklepików, gdzie zatrzymywali się podróżujący. W małych miasteczkach przy trasie prężnie rozwijała się gospodarka, usługi oraz handel, dzięki czemu czas ten był okresem świetlnym dla matki amerykańskich dróg.

Ten wpis jest częścią serii: Road trip po zachodnim wybrzeżu USA. (2019)

W latach 50, w USA zaczęła rozwijać się sieć autostrad nazwana Interstate Highway System. Miała ona za zadanie połączyć ze sobą wszystkie stany. Niestety, w wyniku tego w 1985r. wspaniała Route 66 została skreślona z listy autostrad krajowych, gdyż nie sprostała wymaganiom takich dróg. Aktualnie zastępuje ją autostrada nr. 40 przebiegająca niemal obok Starej 66, a legendarna 66 przeszła do historii.

W roku 2005r. najpiękniejsze odcinki Drogi 66 zostały okrzyknięte narodową drogą krajobrazową. Trasa przyjęła nazwę Historic Route 66 oficjalnie stając się atrakcją turystyczną przyciągającą podróżników z całego świata. Historyczna 66 była połączeniem dróg lokalnych, dlatego wielkie prędkości na niej nie wchodziły w grę. Obecnie jest ona przejezdna w każdym stanie, lecz jadąc nią odległości są o wiele dłuższe, bo prowadzi przez górskie przełęcze. Jeśli chcielibyście nadrobić trochę kilometrów lub natraficie na oznakowany odcinek zamknięty, nie ma się co martwić, nawigacja zaraz wskaże wam drogę obok.

Nasz dzień na słynnej Drodze 66 ⛽️

Z kaktusowego raju w parku narodowym Joshua Tree, wybraliśmy się na przejażdżkę najlepiej zachowaną częścią Route 66. Odcinek ten prowadził z Kalifornii do serca gorącej Arizony. Jechaliśmy przez gigantyczne pustkowia, od czasu do czasu natrafiając na kultową, utrzymaną w stylu lat 60-tych stację benzynową, sklep czy motel… Bardzo polubiliśmy ten klimat, poczuliśmy tam cofnięcie w czasie… Marzyliśmy jakby to było żyć w tych czasach w Stanach Zjednoczonych. 😍

Najważniejsze miasteczka do odwiedzenia na tym odcinku Route 66:

Amboy – Oatman – Kingman – Seligman – Williams

Motel i kawiarnia Roy’s

Adres: 87520 National Trails Hwy, Amboy, CA

Pierwszym przystankiem w tym dniu był zamknięty od wielu lat motel połączony z kawiarnią, stacją benzynową oraz warsztatem samochodowym. Motel przez długi czas był uwielbiany przez wykonawców kręcących w nim teledyski. Ciekawostką jest również to, że Roy’s Motel wystąpił w filmie “Autostopowicz”. Zatrzymaliśmy się tutaj, żeby pooglądać wraki dawnych amerykańskich wozów oraz zrobić sobie zdjęcie z szyldem. Poza tym, na drodze, przed motelem, są dwa znaki Route 66… Kolejne świetne miejsce na obowiązkową, pamiątkową fotografię.

Poziome znaki Route 66

Dokładna lokalizacja znaku: 34.555141, -115.755013

Każdy kochający Stany Zjednoczone marzy o fotografii z legendarnym znakiem Route 66. Te poziome drogowskazy znajdują się tylko w kilku miejscach na gorącym, pękającym asfalcie. Dwa są przy Amboy, nietrudno je znaleźć, gdyż przez to miasteczko prowadzi tylko jedna trasa. Jednakże my polecamy duży znak jeszcze przed wjazdem do Amboy. Natkniecie się na niego jadąc drogą National Trails Hwy od strony Amboy Road, jeszcze przed torami przecinającymi ją. Można tam zatrzymać się na poboczu, po prawej stronie oraz spokojnie cyknąć sobie wymarzone zdjęcie. Znak jest świetnych rozmiarów i na szczęście, nie jeździ tam dużo samochodów! W pozostałych lokalizacjach, gdzie ruch jest wysoki, grożą wysokie kary za takowe wyjście na ulicę np. w miasteczku Kingman.

Miasteczko Oatman

Miasteczko Oatman jest położone w górach i wygląda jak z prawdziwego amerykańskiego westernu! Wtedy kiedy przeżywało swoją największą świetność wydobywano tam złoto. Dzisiaj jest prawie wymarłe… Prawie, bo zamieszkały tam dzikie osiołki, które zostały wypuszczone gdy kopalnia została zamknięta. Osiołki są tak kochane, że nie chciały opuścić tego miejsca, więc po prostu tam zostały. Ze względu na te zwierzęta, miasto stało się jednym z obowiązkowych przystanków na Starej 66. Uroku dodają również stare, drewniane budynki ozdobione w podkowy, od razu kojarzące się z kowbojami. Szukając głębiej można natrafić na pozostałości po kopalni, zardzewiałe wagony czy ciągniki. Czy to nie prawdziwy “dziki zachód”?

Sitgreaves Pass, Cool Springs i miasteczko Kingman

Jadąc z Oatman do Kingman, historyczna 66 prowadzi serpentynami przez urokliwe, górzyste tereny. Ta kręta droga została nazwana Sitgreaves Pass. Widoki za oknem są niesamowite, właśnie takie, jakie kochamy w USA… Niekończąca się przestrzeń, od czasu do czasu, powiewający wiatr niosący suchą trawę… I to uczucie jakby czas tutaj nie miał znaczenia!

Po lewej stronie napotkacie Cool Springs, przystanek gdzie dawniej nalewano płynu do chłodnicy czy sprawdzano hamulce przed wymagającą trasą. Obecnie pozostał tam mały sklepik, a obok niego leży kilka wraków. W samym miasteczku Kingman można zatankować na dalszą podróż oraz odwiedzić restaurację Mr D’z Dinner w różowo-turkusowych kolorach.

Sklep Hackberry, Route 66

Adres: 11255 AZ-66, Kingman, AZ

Trasa z miasteczka Kingman do Seligman to najlepiej utrzymany odcinek na Historycznej 66. Warto zatrzymywać się gdzie tylko wypatrzycie coś, co was zainteresuje. Na nas największe wrażenie zrobił legendarny sklep Hackberry. Przed wejściem do niego stoją starodawne dystrybutory Conoco, zabytkowe samochody, wychodek oraz przeróżne narzędzia czy tablice związane z Route 66. W sklepie Hackberry znajdziecie przeróżne pamiątki związane z tą drogą, my kupiliśmy sobie tablicę rejestracyjną z jej mapą. Ponadto, po prawej stronie, za bramą, jest także wiele pozostałości po warsztacie samochodowym.

Miasteczko Seligman

W miasteczku Seligman należy zatrzymać się na dłuższą chwilę, aby przespacerować się główną ulicą. Jest tam wiele sklepików, knajpek z pysznym jedzeniem oraz miejsc proszących się o odjazdowe zdjęcia. Łapcie kilka adresów:

  • Kultowa kafejka Seligman Sundries – przed kawiarnią odszukajcie drogowskaz do Warszawy 5887 mil oraz zróbcie sobie fotografię z bohaterami animowanego filmu “Auta”. – 22405 AZ-66 Scenic, Seligman, AZ
  • Sklep Copper Cart – to muzeum starych samochodów, sklepik z pamiątkami. Obok niego stoi legendarny, zielony, oklejony przeróżnymi naklejkami hippisowski van. – 114 W Historic Rte 66, Seligman, AZ
  • Klimatyczny sklepik – kolejny bardzo fajnie zachowany sklepik w pomarańczowych kolorach. – 22450 W Historic Rte 66, Seligman, AZ
  • Amerykańskie hamburgery – podobno najlepsze hamburgery, my niestety nie zdążyliśmy już i zamknęli nam lokal przed nosem. – Delgadillo’s Snow Cap 301 AZ-66, Seligman, AZ

Nocleg na Route 66 – Williams

Z Route 66 pojechaliśmy do Sedony, gdzie spędziliśmy noc w jednym z moteli. Jeśli wy nie planujecie odwiedzić Sedony, chociaż ogromnie zachęcamy do poświęcenia jej jednego dnia! To po takim dniu spędźcie noc w Williams. My spaliśmy tam po powrocie z Nowego Meksyku. Williams jest idealną bazą wypadową do Wielkiego Kanionu. Rekomendujemy wam Motel 6 mający dobry standard, nam trafił się pokój z widokiem na jedną z dawnych stacji benzynowych.

W tym miasteczku przejechaliśmy się główną drogą W Historic Route, gdyż przy niej znajduje się dużo muzeów i stacji benzynowych, takich jak: Pete’s Gas Station Museum (101 E Route 66, Williams).

Zdradźcie nam, z czym Wam się kojarzy historyczna Droga 66? ⛽️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również