Kanion Antylopy i Horseshoe Bend – okolice miasteczka Page

Okolice Page to skupisko kilku niesamowitych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Kanion Antylopy wraz z Horseshoe Bend są perełkami będącymi obowiązkowymi punktami na mapie osób przyjeżdżających na road trip do USA. Antelope Canyon wyróżnia piękno kształtów, przeróżnych formacji skalnych oraz bogactwo kolorów piaskowych ścian mieniących się w promieniach słonecznych. Natomiast “Koński but” jest gigantyczną skałą uformowaną na końską podkowę Ʊ, u podnóża której rzeka Kolorado robi zakręt o 270 stopni. Co roku przybywa tam setki podróżników i fotografów z całego świata.

Miasteczko Page i jego okolice 🐴

Data utworzenia: 1957 / Stan: Arizona / Oficjalna strona / Mapa okolic Page

Page leży w Arizonie, niemalże na granicy ze stanem UTAH. Miasteczko zostało założone w 1957 r. w charakterze wspólnoty mieszkaniowej dla pracowników i ich rodzin podczas budowy zapory Glen Canyon Dam na rzece Kolorado. Dzięki rozbudowie dróg oraz mostu, który dawał dostęp do Obszaru Rekreacyjnego Glen Canyonu, liczba mieszkańców zaczęła stopniowo rosnąć. A co za tym szło, coraz więcej turystów zaczęło się tam pojawiać. Ponadto, Page jest położone nad jeziorem Powell, będącym sztucznym zbiornikiem powstałym przez zalanie 1600 km2 obszarów pustynnych.

Obszar wzbogaciło również odkrycie Antelope Canyon w 1997 r. Wieść o pięknie tego cudu natury rozeszła się szybko powodując wielki wzrost przyjezdnych. Jakiś czas potem niedaleko odnaleziono niesamowitą “końską podkowę”. Oba miejsca doświadczyły najazdu turystów w 2018 r. dzięki instagramowi, który świetnie wypromował okolice Page.

Dzisiaj miasteczko pełni funkcję typowo rekreacyjną, ułatwiając podróżującym dostęp do atrakcji, gdyż są tutaj liczne hotele i restauracje. W końcu na tym terenie znajdują się jedne z najpiękniejszych punktów zachodniej części USA: Antelope Canyon, Glen Canyon czy Horseshoe Bend.

Page

Ten wpis jest częścią serii: Road trip po zachodnim wybrzeżu USA. (2019)

Antelope Canyon 🔥

Data odkrycia: 1997 / Stan: Arizona / Oficjalna strona Indian Navajo

Kanion Antylopy jest naturalnym kanionem szczelinowym (slot canyon), leżącym na ziemi Navajo należącej do Indian. Ten unikat został utworzony przez gwałtowną erozję piaskowca Navajo Stone spowodowaną nagłą powodzią. Na skutek zalewania, ściany kruszyły się pogłębiając korytarze oraz wygładzając twarde krawędzie, tworząc charakterystyczne „płynące” kształty. Deszczowa woda po dzień dzisiejszy rzeźbi i zmienia niezwykłe formy krawędzi kanionu.

Antelope Canyon dzieli się na dwie części: górny Upper Antelope Canyon i dolny Lower Antelope Canyon. Kaniony są w bliskiej odległości od siebie.

Największą popularność zyskał kanion górny, ponieważ to w nim zostało zrobione najdroższe zdjęcie świata. Australijczyk, Peter Lik sprzedał swoją fotografię zatytułowaną “Phantom” ukazującą piękne formacje skalne kanionu wraz z słupem wpadającego do niego promienia światła za 6,5 mln dolarów! Dzięki temu został uwieczniony na kartach Księgi Rekordów Guinnessa. Niezła sumka, nie? Od tego czasu Antylopa stała się bardzo popularnym dla podróżujących. Mimo iż, bilety wstępu są drogie, codziennie odwiedzają ją tłumy, a wejściówki trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem! Co więcej, zrobienie zdjęcia bez czyjejś nogi, głowy czy ręki graniczy z cudem.

WAŻNA INFORMACJA: Kanion Antylopy można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Bilety wstępu należy zarezerwować przynajmniej 3 miesiące przed przyjazdem na dokładny dzień i godzinę. Polecamy wybrać Wam poranną porę, wtedy oświetlenie jest najlepsze!

POGODA: W sezonie monsunowym zdarza się, że kanion jest szybko zalewany. Kilka lat temu był zamknięty, aż na 5 miesięcy z powodu powodzi, które miały miejsce w tym regionie.

STREFA CZASOWA: Arizona nie zmienia czasu na zimowy i letni, ale rezerwat Indian Navajo już tak. Sprawdźcie godzinę w miasteczku Page, ona będzie tą dobrą, obowiązującą w Antelope Canyon!

Górny czy Dolny Kanion Antylopy?

Wszystko zależy od tego, co twoja dusza pragnie zobaczyć oraz jaką chcecie mieć pamiątkę. Oba kaniony są zatłoczone oraz stosunkowo drogie, ale trochę się różnią. Upper Antelope Canyon słynie z słupów świetlnych, łatwiejszego zwiedzania i dużej ilości osób w grupach, co przekłada się na trudność zrobienia ładnego zdjęcia. Natomiast w Lower Antelope Canyon niestety nie występują kolumny promieni światła słonecznego, ale za to ma ładniejsze formacje skalne oraz mocniejsze kolory, a ściany są węższe. Ponadto, w grupach wycieczkowych jest mniejsza ilość osób, a czas spędzony w kanionie jest dłuższy. Z tych powodów wybraliśmy właśnie odwiedzenie Dolnego Kanionu Antylopy. Wykluczeniem górnego kanionu Antylopy było również to, że w tym miesiącu nie pojawiały się Light Beams. To zjawisko występuje tylko przez trzy miesiące w roku (czerwiec, lipiec oraz sierpień).

Jaką wycieczkę wybrać?

Bilety do górnego kanionu Antylopy można kupować u firmy Antelope Canyon Navajo Tours, a do dolnego rekomendujemy wycieczkę z biurem Kens. Firma oferuje dwa pakiety do wyboru: 40$ – general tour (grupa do 10 osób) oraz 80 $ – deluxe tour (grupa 4 osobowa). Do tego, należy zapłacić wstęp do rezerwatu Indian Navajo 8$ + opłatę serwisową 50$. My chcieliśmy mieć większą szansę na swobodne fotografowanie, dlatego kupiliśmy wycieczkę deluxe. Bilety kosztowały nas prawie 250$ za dwie osoby. Ale jesteśmy zadowoleni! Mimo że, byliśmy lekko poganiani, czas na zdjęcia się znalazł. Poza tym, trafiliśmy na przewodnika, który chętnie robił nam sesję zdjęciową! Dla fotografów i chcących mieć fajną pamiątkę, zdecydowanie radzimy wybierać te droższe wycieczki. W tańszych pakietach można używać tylko telefonu oraz są małe szanse na zrobienie zdjęcia bez ludzi.

Horseshoe Bend 🐴

 Stan: Arizona / Oficjalna strona

Przepiękny Horseshoe Bend w Kanionie Glen to skała w kształcie końskiej podkowy Ʊ, wokół której płynie rzeka Kolorado. Colorado River ciągnie się od jeziora Powell do Kanionu Kolorado, a właśnie w tym punkcie rzeka zakręca swój bieg o 270 stopni formując niezwykły “koński but”. Horseshoe Bend, tak jak Kanion Antylopy powstał z piaskowca Navajo Stone występującego w tym obszarze.

WAŻNA INFORMACJA: Samochód należy zostawić na parkingu w cenie 10$ i udać się tam pieszo. Lepiej bądźcie wcześniej, bo na ostatnią chwilę może być problem z pozostawieniem pojazdu.

Nasz dzień w okolicy Page 🐴

Z majestatycznego Kanionu Kolorado udaliśmy się w okolice miasteczka Page, na północ Arizony. Mieliśmy zaplanowany poranek w Kanionie Antylopy, popołudnie Kanionie Glen, a zachód słońca został zarezerwowany dla Horseshoe Bend. Ten dzień był naprawdę luźny w porównaniu do wcześniejszych. A to chyba dlatego, że te miejsca są bardzo blisko siebie, zaledwie w promieniu kilku mil! Dodatkowo, przemierzając odcinek Wielki Kanion – Page towarzyszyły nam malownicze widoki w postaci niekończącej się pustyni i ścian kanionów!

Dolny Kanion Antylopy 🔥

Wycieczka w głąb kanionu

Dokładny adres parkingu: 36.902587, -111.410862

Do Kanionu Antylopy przyjechaliśmy około 9:30, zgodnie z biletami. Zaparkowaliśmy samochód, potwierdziliśmy swoją obecność w okienku i wstąpiliśmy na chwilę do Visitor Center, ponieważ nasza wycieczka zaczynała się o 10:00. Kilka minut przed startem zebraliśmy się w sali, gdzie obejrzeliśmy krótki film, dostaliśmy po ciasteczku i butelce wody, a potem pieszo ruszyliśmy do wejścia. Do wnętrza Antylopy schodzi się po metalowych, stromych drabinkach. Kolejka ledwo się przesuwa, więc zanim wejdziecie do środka uzbrójcie się w cierpliwość!

Będąc w głębi kanionu nie mogliśmy się nadziwić, że pod gorącą, fragmentami popękaną, pustynią Arizony może kryć się taki skarb! Ponadto, o poranku słońce przepięknie oświetlało “płynące” ściany Antylopy. Gra kolorów zachwycała nas z każdą fotografią coraz bardziej! Magia!

Każda z tych formacji skalnych jest niepowtarzalna. A odcieni koloru pomarańczowego koloru było, aż nadto! Dopatrywaliśmy się różnych podobieństw w kształtach ścian, jedną z nich była słynna głowa Indianina! Robi wrażenie, nie?

Przygotujcie się też na to, że do samochodu wrócicie z wielką ilością piachu! Wiatr zsypuje go do środka kanionu, dlatego warto osłaniać sprzęt i ubrać okulary, żeby chronić oczy. Na koniec wycieczki dostaliśmy symboliczną pocztówkę od Indian oraz amulet w postaci łapacza snów!

Kanion Glen 🌊

Punkt widokowy Dam Overlook

Dokładny adres parkingu: Page, Arizona 86040 / 36.923871, -111.477204

Kolejną atrakcją będącą blisko miasteczka Page jest punkt widokowy na zaporę Glen Canyon Dam oraz rzekę Kolorado. Wpadliśmy tam na chwilę, żeby zobaczyć strome ściany kanionu mające aż 300m. Co ciekawe, nie ma tutaj żadnych zabezpieczeń!

Końska podkowa 🐴

Szlak do Horseshoe Bend

Długość: 2 km (w obie strony) / Dokładny adres parkingu: 36.876491, -111.502581

Przypominacie sobie takie miejsce, na którego urok zupełnie się nie nastawialiście… A okazało się być tak cudowne, że nie chcieliście wyjechać stamtąd? Dla nas takim punktem jest słynna “końska podkowa”. Wybraliśmy się tam zaledwie kilka minut przed zachodem słońca. Zaparkowaliśmy samochód na małym, przydrożnym parkingu oraz dziesięciominutowym spacerem podążyliśmy nad krawędź kanionu. Podeszliśmy na sam skraj urwiska i zaniemówiliśmy! Naszym oczom ukazała się ogromna, 300 metrowa dziura w ziemi, w której spokojnie płynie sobie rzeka Kolorado, taka niesamowicie, naturalnie piękna!

Wcześniej nie mieliśmy pojęcia, że ten “koński but” jest tak wielki, że ciężko będzie objąć go na fotografiach! Dobrym wyborem było pojechać tam na koniec dnia… Zachodzące słońce zjawiskowo oświetlało niebieską wodę tworząc spektakl zmieniających się barw! A na samym dole, w wodzie, dopatrzyliśmy się pływające łodzie. Rewelacja!

Czarująca „Podkowa” stała się wielkim odkryciem wyjazdu i została mianowana: Najpiękniejszym punktem widokowym naszego road tripu 2019. 🥇

Nocleg w Page

Po wspaniałym dniu zameldowaliśmy się w Motelu 6 w miejscowości Page. Rekomendujemy ten nocleg, jeśli chcecie spać blisko tych atrakcji. Skromny motel, ale zostaliśmy miło przyjęci, a to najważniejsze.

Dodatkowo, dla osób mających więcej czasu zachęcamy zajrzeć w pobliżu Page do takich miejsc jak:
  • Canyon X – kanion podobny do Kanionu Antylopy, ale o wiele rzadziej odwiedzany,
  • Lake Powell – sztuczne jezioro wśród kanionów i ciekawych formacji skalnych,
  • Glen Canyon Dam – wielka, betonowa zapora wodna tworząca jezioro Powell.

Zastanawialiście się kiedyś jak to możliwe, że USA ma tyle wyjątkowych cudów natury? 🐴

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba Ci się również